לקראת גיוס

 

במהלך השנה יש בבית הילה אירועים ומפגשים רבים שמטרתם הכנה נוחה וקלה לצה"ל.

בין האירועים- פגישות עם אנשי צבא שבאים לספר על תפקידם ועל האפשרויות, מפגש תלמידים והורים בנושא, פעילויות הכנה שמפרטות על התפקידים האפשריים ועל דרכי ההתנהלות מול הצבא, פעילויות שמטרתן הכנה נפשית ורגשית לקראת השינוי הגדול הזה בחיים ועוד..

תאריכים ספציפיים של הפעילויות ניתן למצוא בלוח השנה.

מעבר לזה בבית הילה ישנה מד"נית שנמצאת בחלק מימי השבוע ופנויה לעזור ולענות על שאלות.

תלמידים שקיבלו פטור מהצבא מקבלים עזרה בחיבור לשירת לאומי - אנו נמצאים בקשר רציף עם העמותות השונות של שירות לאומי ועוזרים במציאת

השיבוץ הנכון והמתאים ביותר.

אז איך זה עובד? מכיתה י' ועד הגיוס

1.       כיתה י'- קבלת נתונים על מועמדים לשירות הביטחון ממשרד הפנים וממוסדות אחרים.

 

2.       כיתה י"א- הולכים ללשכת גיוס (צו ראשון). אפשר לסיים בפעם אחת ולפעמים צריך לבוא עוד פעם.

 

3.       כיתה י"ב-  נקבע תאריך גיוס ראשוני (הוא עוד ישתנה בהמשך) וצו גיוס מגיע אליך בדואר.

 

4.       כיתה י"ב- מא"ה (מרכז איתור והתאמה)- כלל הבנות והבניפ שאינם כשירים לקרבי, יוזמנו ליום מיון במרכזי המא"ה. מטרת המיון התעסוקתי היא להעניק לך הזדמנות להוכיח את כישורייך ויכולותיך האישיות. אח"כ צהל יוכל להתאים עבורך את התפקיד שהכי טוב לך ממה שאפשרי.

 

5.       כיתה י"ב- קבלת שאלוני העדפות ודירוגם- בנים הכשירים לשירות קרבי יקבלו שאלון העדפה ליחידות שדה. בנות ובנים שאינם כשירים לשירות קרבי, יקבלו שאלון העדפה בהתאם לתוצאות מהיום שלהם במא"ה. את השאלונים יש לדרג פי ההוראות המצורפות.

 

6.       סוף י"ב או אחרי- לאחר שתשיב/י על שאלון ההעדפות בהתאם להוראות, תיבדק האפשרות לשלוח אותך למיונים השונים. במידה ותעברי את המיונים בהצלחה תשובצי לתקיד אליו עברת את המיון ותאריך הגיוס יעודכן בהתאם. אם לא ימצא שיבוץ מתאים שמראש (או במקרה שלא תמלא/י את השאלון), ייקבע עבורך שיבוץ ויימסר לך ביום הגיוס.

 

7.       סוף י"ב או אחרי- לאחר שהכל נקבע יישלח לביתך צו גיוס סופי עם תאריך שמתאים לתפקיד הנבחר

 

8.       אחרי י"ב- מגיע התאריך, וזמן ללכת לצבא...   ב – ה – צ – ל – ח – ה

מה קורה בצו ראשון?

 https://www.youtube.com/watch?v=hrVboqrGYXw#t=87

מה עוברים ביום ההתייצבות לצו הראשון?

ביום ההתייצבות מגיעים מוקדם בבוקר ללשכת הגיוס אליה אתם משויכים, הולכים לעמדת הכניסה שבפתח הלשכה ומשם נשלחים לאחת מן התחנות הבאות:

1.אימות נתונים- שם תשאלו פרטים בסיסיים על עצמכם, משפחתכם, לימודיכם וכן, שאלות בשפה העברית הגבוהה.

2. בדיקות רפואיות- בחלקה הראשון של התחנה תעברו בדיקות שתן, גובה ומשקל, ובחלקה השני בדיקות גופניות אל מול רופא/ה צבאי/ת. חלק זה ייקבע את הפרופיל הרפואי שלכם 21-97.

*בדיקות מעבדה-מומלץ להביא תוצאות בדיקת שתן כללית (במידה והבדיקה אינה תקינה, יש להביא חוות דעת של הרופא המטפל). מלש"ב שלא הביא תוצאות בדיקת שתן, ייגש לפני הבדיקות הרפואיות לתת בדיקת שתן.

3.ראיון אישי(לבנים בלבד!)- ראיון שמתקיים בחדר קטן מול מראיינת פסיכוטכנית ושם תשאלו שאלות על מצבכם החברתי ועל רצונכם לשרת בצה"ל ככלל ובקרבי בפרט. חלק זה ייקבע את ציון הצד"כ (ציון דרך כללי) שלכם.

*בחלק זה חשוב להיות כנים ולהשאיר רושם טוב על המראיינת כיוון שיש בידיה משקל רב על עתידכם הצבאי.

4.מבחנים פסיכוטכניים- המבחנים מתקיימים מול מחשב ואורכם כשעתיים: אנלוגיות צורניות, חשיבה כמותית, אנלוגיות מילוליות ומבחן הוראות. חלק זה ייקבע את הדפ"ר שלכם (דירוג פסיכוטכני ראשוני).

*מומלץ להביא אבחונים דידקטיים ומרשמי ריטלין למי שיש על מנת לקבל הקלות שונות במבחנים. חשוב להביא את  האבחון כולו ולא רק את הסיכום. שימו לב- האבחון צריך להיות עדכני מכיתה ז' ומעלה, בנוסף, לא בטוח שההקלות אותם קיבלתם בבית הספר יתקבלו גם בצבא.

 

מטרתנו היא שתסיימו את כל ההליכים עוד באותו היום. לאחר סיום תחנה אחת תשלחו אוטומטית לתחנה הבאה. בסיום היום ייקבע לכם ציון הקב"א (קבוצת איכות) שהינו ציון חשוב מאוד בהקשר לעתידכם הצבאי ויש לו השפעה רבה על התפקיד שייבחר עבורכם. ציון הקב"א הינו שכלול של אימות הנתונים שעברתם, ציון הדפ"ר וציון הצד"כ (לבנים).

-לצו ההתייצבות מצורף שובר נסיעה, השובר אישי ואינו ניתן להעברה. השובר תקף בכל חברות האוטובוסים (אינו תקף ברכבת ישראל או הרכבת הקלה). במידה ויש שינוי במועד ההתייצבות, השובר תקף גם למועד החדש.

-לא תותר כניסת מלווים ללשכת הגיוס!

-במידה והנך תלמיד כיתה י` יש לשלוח ללשכת הגיוס את הספח המיועד לתלמידי כיתה י` ,המצורף לצו ההתייצבות. מועד ההתייצבות ישתנה בהתאם.

מה להביא ביום ההתייצבות

1. תעודת זהות או דרכון ישראלי, רישיון נהיגה ממוחשב או תעודת עולה על שמך.

2. הודעת הפוקד על חובתך להתייצב (צו התייצבות).

3. במידה והנך לקוי למידה יש להביא את האבחון הדידקטי שברשותך.

4.השאלון הרפואי אשר ישלח לביתך, לאחר שמילאת את כולו בעזרת הוריך והרופא המטפל, ואישורים רפואיים לגבי מחלות ואשפוזים (וזאת במידה וטרם החזרת אותו בדואר ללשכת הגיוס).

5. בדיקת שתן כללית עדכנית ל-3 חודשים טרם ההתייצבות.

6. למרכיבי משקפיים - בדיקת חדות ראייה - לצורך קיצור שהות בלשכת הגיוס או ביטול הצורך לזימון נוסף ללשכה (- לא חובה). *אין להגיע לצו ראשון עם עדשות!

7. פרטים על קופת החולים: שם הקופה, סניף, שם הרופא המטפל, טלפון במשרד הקופה.

8. פרטים אישיים של ההורים - שמותיהם, מספרי הזהות שלהם ושנת הלידה.

9. דרכון זר (אם יש ברשותך).

10. תעודות (אישורים על לימודים עיוניים ומקצועיים).

11. תעודת עולה.

12.כתובת דואר אלקטרוני על גבי דף במידה ויש לך, ובמידה ואין, מומלץ לפתוח כתובת דואר אלקטרוני טרם ההתייצבות וזאת על מנת שתוכל לקבל מידע ישירות באמצעות האינטרנט.

 

*שימו לב: מדובר ביום ארוך מאוד שדורש שינה טובה בלילה שלפני והרבה מאוד סבלנות להמתנה בתורים שעלולים להיות ארוכים, בשאלות רבות שיהיו מעייפות, וגם בשעמום שייתכן ויתקוף אתכם במהלך היום.

מומלץ להביא באותו היום שתיה, אוכל, כסף קטן למכונות או לשקם, מטען לנייד, ספר או כל דבר אחר שיעסיק אתכם.

 

 תהליך השיבוץ בצה"ל

 

תהליך השיבוץ בצה"ל

 

צורכי צה"ל, כפי שקבע אותם המטה הכללי (לשכת הרמטכ"ל), מכתיבים את שיבוצו של המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) במערכת. שיבוצך ייקבע לאור צורכי הצבא, תוך התחשבות בנתונים הבאים:

 

  1. צורכי הצבא- במידה ויש מחסור או שהצבא ראה אתכם מתאימים לתפקיד מסוים שלו הוא זקוק תשובצו בהתאם.
  2. רצון המתגייס להתנדב ליחידה מסוימת, הנעשה באמצעות שאלון ההעדפות לשיבוץ ביחידות השדה וההתנדבות.
  3. נתוני האיכות של המתגייס (קב"א, דפ"ר וצד"כ). שים לב, יום ההתייצבות הראשון (מבחנים וראיון) ישפיע בסופו של דבר על שיבוצך הצבאי.
  4. הפרופיל הרפואי אשר נקבע ע"י מצבכם הרפואי/גופני.
  5. ההשכלה והרמה המקצועית של המתגייס או ניסיון בעבודה מקצועית במקצועות אשר מוכרים על-ידי צה"ל וחיונים לצה"ל. כלומר, מספר שנות לימוד ומספר הבגרויות, וכן, במידה ואתם לומדים למקצועות טכנולוגיים או אקדמאים מקצועיים ומוכשרים לתפקידים מסוימים מראש עוד לפני הצבא.
  6. מצב משפחתי מיוחד (כגון: נישואין, הורים לילדים, בנים יחידים ובנים למשפחות שכולות או נפגעות פעולות איבה) אין משבצים מלש"ב ליחידות השדה (אלא אם תהיה לכך הסכמת ההורים).

 

שימו לב!   אפשרויות השיבוץ העומדות לפניכם נרחבות ורבות. הצבא מעוניין לשמוע את דעתכם ואת רצונותיכם וינסה להתחשב בהעדפותיכם לקראת השיבוץ.

 

שיבוץ המתגייס מושפע משלושה גורמים: צרכי צה"ל, נתוני המלש"ב ורצונותיו. השאלון הנשלח אליך הביתה או נמצא באתר זה מציע יחידות או תפקידים בצה"ל אליהם אתה מתאים. על מנת שנוכל להתחשב ברצונותיך אנו צריכים שתדרג את שאלון ההעדפות. שים לב! צה"ל מתחשב בשאלון ההעדפות ומייחס לו חשיבות רבה, מלא אותו ביסודיות וברצינות. שאלון ההעדפות הוא דרכך להשפיע על שיבוצך בצה"ל. לידיעתך, במידה ולא תמלא את שאלון ההעדפות, לא נוכל להתחשב ברצונותיך ותשתבץ רק ע"פ צרכי הצבא ונתוניך האישיים.

-לתשומת לבך, במהלך תהליך המיון לתפקידים מסוימים ייתכן ותתבקש לעבור תהליך סיווג ביטחוני. הודעה על כך תימסר לך בתהליך המיון.